Osnove tradicionalnog načina ocenjivanja postignuća učenika postavljene su još u 16. veku. Prve početke tradicionalnog ocenjivanja, kako ističe Vojislav Mladenović, treba tražiti u školskim propisima 16. veka o držanju ispita (edžamen) posle kojih su marljivi učenici bili naročito isticani ili pohvaljivani. U školskom propisu Saksonski školski rad predviđena je obaveza održavanja ispita svakog polugodišta, a takođe da se marljivim učenicima daju nagrade (zemičke), dok je za loše učenike predviđeno kažnjavanje izricanjem opomena. U Vitembergu su 1559. godine, kao obavezni, uvedeni katalozi i neke vrste svedočanstva. U okviru svih ovih zalaganja za unapređivanje ocenjivanja rada učenika postavljaju se i zahtevi za svakodnevno ponavljanje "kao najpouzdaniji ispiti za prelaženje u stariji razred" (Volf), zatim uvođenje školskih dnevnika u kojima je bilo registrovano nastavnikovo zapažanje o uspehu, marljivost učenika, rad kod kuće, učenikove navike za rad u cilju -utvrđivanja boljih merila za ocenu napredovanja učenika u školi (Šturm).
U jezuitskim školama nalazimo oblike sistematskog ocenjivanja koje je vezano za takmičenje. Učenici su dobijali određeno mesto na rang skali prema postignutom uspehu. Zavisno od nastavnog uspeha, najbolji su dobijali nagrade, a najslabiji učenici raspoređivani su u tzv. "magareće klupe". Rangovanje učeničkih znanja, koje je prvi put primenjeno u ovim školama, imalo je uticaja na kasnije numeričko ocenjivanje, koje se, u svojim znatno izmenjenim oblicima, zadržalo sve do danas.
U 17. veku su u Goti uvedeni obavezni ispiti. Rezultati rada učenika vrednovani su u vidu godišnjih ispitnih tabela sa imenima učenika i podacima o obdarenosti, napretku učenika u radu, učinjenim izostancima i slično. Učenicima su izdavana svedočanstva o postignutom uspehu na kraju godine. Razlike u postignućima iskazivane su rangovanjem učenika koji bez greške ponove predavano gradivo pa do onoga učenika koji najlošije, sa najvećim brojem grešaka, reprodukuje gradivo.
Ovakav sistem vrednovanja, putem rangovanja, prethodio je numeričkom ocenjivanju sa različitom brojčanom skalom. On se počeo sve masovnije uvoditi u škole u 18. i 19. veku. Razvojnu fazu ocenjivanja, putem numeričke skale, karakteriše i nastojanje da se od globalnog, opšteg, postepeno pređe na diferencirano ocenjivanje uspeha učenika u okviru pojedinih nastavnih predmeta.
Diferencirano, numeričko ocenjivanje nije proteklo bez suprotstavljanja. Tako, na primer, Hajnrih Pestaloci je veoma oštro kritikovao ovaj sistem ocenjivanja ističući da učitelj sa ljubavlju treba da pomaže učenicima u njihovom razvoju, u dogovoru i saradnji sa roditeljima, a ne da se bavi računanjem njihovog uspeha. Sistem numeričkog ocenjivanja, i pored velikih kritika i zalaganja da se izmeni i osavremeni -još uvek je dominirajući, a, u velikom broju škola, i jedini način vrednovanja rada. Ovo se objašnjava time što postoji nesklad između ubrzanog opšteg društvenog progresa i promena u samoj školi, koje su spore.
Vrednovanje na osnovama usmenog i pismenog ispitivanja, koje potiče još iz jezuitskih škola, sa izvesnim docnijim modifikacijama i prilagođavanjima, dugo je bilo, a i sada je u mnogim zemljama, dominirajući način ocenjivanja učenika. Razloge, u izvesnoj meri, treba tražiti u jednostavnosti primene ovog sistema, u tradicionalno sporom menjanju škole i vrednosti u njoj.